Kuidas pääseda põgenemistoast välja

10 nõuannet põgenemistoast välja pääsemiseks.

Kas ka sinule tundub, et põgenemistoad (ehk escape room’id) on tehtud vahepeal ülemäära keeruliseks? Ole mureta, sa ei ole kindlasti ainus. Tea, et enamik gruppe ei pääsegi nendest enne aja lõppemist välja. Asi pole üldse selles, et mängijad oleksid rumalad ja ei oskaks ülesandeid lahendada. Põhjus on hoopis sellest, et neil lihtsalt puudub strateegia. Tegelikult on rida põhimõtteid, mida jälgides polegi toad nii rasked ja nendest välja saamine on ette antud aja piires täiesti võimalik.

Siin on 10 peamist nõuannet, mida tasub järgida, et põgenemistoast välja pääseda:

1.     Vali õige meeskond

Eduka mängu alus on õige meeskond. See ei tähenda tingimata seda, et sul oleks vaja leida kamp eriti tarku inimesi. Põgenemistuba on mõeldud kõigile, seega sobib sinna minna just nende inimestega, kelle seltskonnas tunned end mugavalt. Mõtle sellele,  et viimasel kolmel minutil võid käituda üsna ettearvamatult otsides iga nurga tagant vihjet. Kellega koos sa tahaksid olla sellises situatsioonis?

Põgenemistoa mängu üks strateegia on ka valida õige grupi suurus. Hea grupi suurus jääb vahemikku 3-5 inimest. Kui üritad toast välja pääseda üksinda või kõigest ühe sõbraga, siis see võib olla üsna võimatu. Pole lihtsalt piisavalt nutikaid päid, kes üheaegselt ülesannete kallal nuputaksid. Teisest küljest, kui ühes väikses toas on palju inimesi, siis võib tekitada see vaid liigset segadust ja peata olekut.

2.     Tee mängule eelbroneering ja ole täpne

Broneeri oma mänguaeg paar päeva ette, vaid nii saad kindel olla, et pääsed löögile just sulle kõige sobivamal ajal.

Selleks aga, et saaksid kogu oma energiat kasutada põgenemistoast väljapääsu leidmisele, ole kohal juba 15 minutit varem. Sedasi saad rahulikult algavale mängule keskenduda. Jättes oma tulek väga viimasele minutile, raiskad asjatult oma (mõtte)jõudu kohale kiirustamiseks.

3.     Tule positiivse tujuga

Hea tuju ja lahke naeratus ei ava küll uksi, kuid häälestab sind maksimaalselt positiivsele mängulainele. Ole enesekindel, kuid mitte üleolev. Vaid nii saad olla mängus edukas. Ära ärritu, kui jääd toppama mõneks minutiks ning pead vihjet kasutama. Samas ole ka oma grupiga heas koostöös.

Kui mängid võõrastega siis tutvusta ennast. Põgenemistoas töötate kõik koos ühise eesmärgi nimel, nii et ole sõbralik ja abivalmis.

4.     Põgenemistuba ja reeglid

See on üks väga oluline punkt. Põgenemistoas võib olla asju, mida sa ei tohi puutuda. Vastupidiselt käitumine võib nii öelda mõistatuse sassi ajada, mis omakorda viib aja kaotamise ning segaduse tekkimiseni, mida saab lahendada vaid instruktori abiga.

Tähtsamate reeglite hulka kuuluvad kindlasti ka vihjete arvu teadmine ja nende andmise kord. Samuti on oluline teada, milline on põgenemismängu pikkus (FK Arenal on kontrollaeg 30 min).

5.     Hoia silm kellal peal

Põgenemistoas läheb etteantud aeg väga kiiresti. Seega hoia oma silm kellal peal. Mõtle kasvõi arvutimängude mängimisele. Kui oled neid usinalt mänginud siis tead, et aeg lendab neid mängides kiiremini, kui arvatagi oskaks, kas pole nii?

6.     Tegutse järjekindlalt ja sihipäraselt

Põgenemistuba seab su teele palju erinevaid ülesandeid. Osad neist võivad olla väga mitmekihilised. Seetõttu võib peale mitmeid minuteid pusimist tekkida kerge käega löömise ja alla andmise soov.

Kui sul tekib tunne, et sa pole piisavalt nutikas selle ülesande lahendamiseks, ignoreeri seda mõtet! Hoia fookus ülesandel, mis sul hetkel käsil. Lõpuks mõtled ikka lahenduse välja. Ja kui ei mõtlegi, siis küsi abi ning liigu kärmelt uue ülesande juurde, mitte ära juurdle selle üle, kuidas see vastus saadi.

Enamik gruppe lõpetab viimase viie minuti jooksul. Seega need minutid, mis kulutasid tühjale jutustamisele võivad osutuda üsnagi väärtuslikuks.

7.     Kui näed midagi, siis ütle seda teistelegi

Põgenemistoast pääsemise üks olulisemaid tegureid on kommunikatsioon grupiliikmete vahel. Ülesanded on tavaliselt seotud erinevate toas olevate asjadega. Nii võib näiteks ühes toa nurgas olla ülesanne, mille vastuse leiad hoopis kusagilt mujalt. Kui sa satud mingi vihje peale, mis võiks mingilgi määral kaasa aidata mõistatuse lahendamisele, ära hoia seda endale. Jaga oma mõtet kindlasti kõigi mängijatega. Üksteisega rääkimine asjadest, mida toas tähele panete, on väga oluline.  Põgenemistuba ei ole koht üksi tegutsemiseks, te kõik olete samas meeskonnas!

8.     Ära ürita üksi kõike kontrollida

Mõnedel inimestel on liidri omadused, mis võivad head olla ärimaailmas, kuid ei pruugi põgenemistoas kasu tuua. Kui keegi võtab vihjeid meeskonnaliikmete käest ning juhatab kõiki just üht konkreetset asja jälgima, võib see vale vastuse korral viia suure ajakaotuseni. Seega hoidke pigem nii öelda mitu rauda tules, et leida ülesandele kõige kiirem lahendus.

9.     Kasuta vihjeid

Vahel kohtame suhtumist, et vihjete võtmine on nii öelda nõrkadele ja üritatakse saada ilma nendeta hakkama. Mingit põhjust vihjete kasutamisest keeldumiseks aga tegelikult ei ole. Hea rusikareegel on küsida vihjet, kui oled juba 5-10 minutit millegi kallal eesmärki saavutamata nuputanud. Ja usalda instruktorit – kui vihje on antud siis asu kohe kiirelt selle abil mõistatust lahendama.

10. Escape room on selleks, et lõbutseda

Ära unusta, et põgenemistoad on siiski meelelahutus ja lõbu. Ära jookse vihaselt välja, kui aeg sai läbi ilma, et sa seekord end välja nuputada oleksid jõudnud, vaid hoopis naera selle üle. See oli kõigest mäng. Ole oma grupiga positiivne ja toetav. Kõik tahavad, et neil oleks tore aeg ning see peakski tegelikult olema eesmärk, eriti kui oled põgenemistoas esimest korda.

Mõista seda ja naudi oma kogemust ning ära lase end häirid sellest, kas võidad või mitte.